03.10.2024.

Čuveni srpski neurohirurg prof.dr Danica Grujičić, 2.oktobra 2024.godine, posjetila je opštinu Milići. Tom prilikom sastala se sa rukovodstvom opštine Milići, a nakon toga posjetila je i SŠC „Milutin Milanković“, Dom zdravlja, Spomen sobu poginulima u prethodnom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, kao i Hram sv.oca Nikolaja u Milićima.

U svom obraćanju medijima dr Grujičić istakla je da je jako važno da ljudi koji rukovode jednim mjestom vole to mjesto i žive u njemu, a imaju viziju kako žele za 10 godina da vide to mjesto. „Mislim da ovo rukovodstvo ima tu viziju, dobro je što pravite industrijsku zonu, možda na nekom drugom mestu treba praviti turističke objekte, a ovde je dobro da ljudi dobiju posao. Posebno me raduje što su se opredelili prema slabijem polu, iako žene naravno nisu slabiji nego jači pol i da gledaju da i njih što više zaposle. Ono na čemu treba raditi je naći načina da kao i u svim malim sredinama zadržimo mlade. Umetnici, arhitekti, inženjeri njima je danas svejedno gde žive, mogu da rade preko interneta i povremeno otputuju tamo gde baš nešto moraju da vide, tako da smatram da ova manja mesta zapravo čuvaju srpsku teritoriju i narod. Vreme dolazi takvo da mislim da će sve više mladih bračnih parova želeti da u ovim mirnijim mestima vaspitavaju decu, gde se svi znaju, gde je mogućnost zloupotrebe dece daleko manja nego u velikim gradovima i naravno tradicionalno porodica, to je ono što nas je sačuvalo kroz vekove i selo je ono što nas je sačuvalo. S jedne strane da industrija, s druge strane poljoprivreda i s treće strane turizam, to je nešto ka čemu Milići i idu“, rekla je prof.dr Danica Grujičić.

„Danas sam zaista impesioniran, profesorica Grujičić je neko ko je sa ovih prostora, ovoliki naboj patriotizma, pozitivne energije, dobrih poruka zaista nisam imao priliku odavno da čujem. Ono što je profesorica i rekla, mi se moramo usredsrediti da realizujemo sve one stvari koje smo zamislili. Kao što znate ja sam odavno rekao da mi želimo da Milići budu pogodna i prihvatljiva sredina za život mladih modernih porodica i da na tome zaista treba da radimo. Rečeno je već koji su to postulati na kojima moramo raditi ukoliko želimo da sačuvamo ovaj prostor, da ljudi ostanu i da žive ovdje, da imaju mogućnost da se zaposle, takođe moramo se potruditi da donesemo sadržaje koji su potrebni da bi se ljudi ostvarili na druge načine. Mi smo pokrenuli jednu veliku priču u prethodnom periodu, ja se nadam i uvjeren sam da ćemo imati priliku da nastavimo ovaj posao da radimo dalje. Svakako još jednom velika zahvalnost gospođi Grujičić i njenom timu na toploj podršci koju smo osjetili na svim ovim nekim stvarima i idejama koje nam je rekla, jer ukoliko mi ne budemo pravili uslove i sačuvali ljude ovdje, mi gubimo ovaj prostor koji je skupo plaćen krvlju, ne samo kroz poslednji rat već i mnoga stradanja koja smo kao narod prošli prije i duboko vjerujem da ćemo uspjeti uprkos svim ovim pritiscima da se ovaj prostor sačuva, da nastavimo priču za razvoj, da popravimo kvalitet života ljudi ovdje“, rekao je načelnik Marko Savić u svom obraćanju medijima.